Jak vznikne portrét

Jak probíhá fotografování fineart portrétu?

Nejprve všemu předchází pečlivé plánování. Důležitá je osobní schůzka (či online), při které mi řeknete vaši představu a já vám řeknu, co takový portrét obnáší a jak to celé uskutečnit. Můžete si například přát fotografii, kde budete pózovat jako barokní dáma u jednoduchého pozadí nebo naopak jako komtesa na zámku (domluvit se dá jakákoliv lokalita). Ráda přijímám nové výzvy, takže čím složitější nápad, tím větší budu mít radost z práce.

Nabízím také možnost focení u vás doma v případě, že hledáte větší pohodlí nebo si přejete zvěčnit něco z vaší rodinné historie.

Co si vzít na focení?

Vždy záleží, na jakém portrétu se dohodneme. Někdy jsem schopná vytvořit autentický portrét z obyčejných věcí, které máme doma. Ve složitějších případech obstarám kostým (ať už historický nebo dle představy). Je také možné využít služeb vizážistky či kadeřnice. Některé jednoduší účesy nebo líčení zvládnu sama.

Je ten obraz tedy malba nebo ne?

Ano i ne. Nejprve vznikne fotografie. Samotné focení může trvat i několik hodin. Záleží na složitosti. Je potřeba vyladit prostor, světla, kostým a také výraz. Když je fotka hotová, začíná její úprava. Ta může trvat i několik desítek hodin. Kromě klasické retuše nedokonalosti na pleti a rušivých elementů, úpravy barev, kontrastu apod. se poté věnuji malbě. Ta probíhá na pc v digitální formě. Každý vzniklý portrét je originál, protože malbu provádím ručně, nikoliv přes přednastavený preset nebo šablonu.

Výsledný portrét natolik připomíná opravdovou malbu, že byly mé fotografie dokonce při výstavě na zámku v Blatné diváky zaměněny za původní malířská díla, součástí zámku.

Share:
Copyright - Zuzana Fajmonová 2020