Soubor Preeclampsie

tvůrčí fotografie

Preeklampsie je velice vážné onemocnění těhotných žen. Dochází ke špatné činnosti placenty, která není schopna zásobovat plod kyslíkem a živinami z krve matky. Plod doslova bojuje o holý život a začíná produkovat látky na zvýšení krevního tlaku matky. Dalšími příznaky jsou také například viditelné otoky po celém těle. Nejhorší na preeklampsii je, že její příznaky bývají často zaměnitelné za běžné těhotenské obtíže, což v může mít v konečném důsledku fatální následky pro matku i plod. Nemoc může končit i úplným selháním orgánů ženy.

Budoucí osud dítěte je vždy dílem matky.“ — Napoleon Bonaparte francouzský
panovník, vojenský a politický vůdce 1769 – 1821

Tento soubor fotografií je inspirován vlastní životní zkušeností. V roce 2017 jsem porodila prvního syna Sebastiana, který po dlouhých 18h přišel na svět přirozenou cestou. Díky bohu bez komplikací, které se však projevily v druhé řadě při porodu placenty. Děloha se nebyla schopná rychle uzavřít a nastalo riziko vykrvácení matky (mě), které naštěstí včas skupina doktorů v čele s libereckým primářem Holíkem dokázala vyřešit. Provedli okamžitou kyretáž dělohy, která mi zachránila život.

Druhý syn Marian se narodil v roce 2019, ve 34.týdnu. Něco přes týden před samotným porodem se u mě projevila akutní forma Preeclampsie. Nemoc se rozvinula během pár dní ukrutným tempem. Jelikož jsem o nemoci těhotných žen předtím nic neslyšela, nečekala jsem, že mé otoky jsou životu nebezpečné v takové formě, která se u mne náhle objevila. Při shodě náhod jsem si na poslední chvíli došla pro radu k doktorovi, který mne ihned odeslal do nemocnice. Během téhož dne jsem dostala jednu dávku kortikoidů, následoval po pár hodinách kolaps a akutní císařský řez v poslední minutě. Marian pár minut po porodu přestal dýchat a musel být 10 minut restituován. Díky bohu po měsíčním pobytu na liberecké JIP se vzchopil a je z něho zdravý kluk plný elánu a síly.

Tímto bych chtěl opět poděkovat liberecké nemocnici za dvojnásobnou záchranu života mě a mých synů.

Soubor je inspirován mateřskou láskou současně s emocemi, které se ve mně čas od času probudí ve spojení s celoživotním traumatem z těhotenství a porodu. Každou ženu bych tímto chtěla varovat před nemocí zvanou Preeclampsie, kterou trpí jen malé procento těhotných žen a pro spoustu z nich může mít fatální následky jako je selhání orgánů, doživotní dialýza nebo smrt.

Share:
Copyright - Zuzana Fajmonová 2020