Fineart portréty

První obrazy-malby vznikly jak jinak než v rodinném kruhu. Začala jsem portrétovat sebe, manžela i děti. Obrazy se natolik líbily, že jsem začala tvořit další, tentokrát pro širší veřejnost.

V čem spočívá jejich krása? Připomínají totiž až neskutečně reálně malovaný obraz. Každý portrét je originál, který bych nebyla schopná upravit znovu stejným způsobem. Opravdu se totiž jedná o malbu, ale ne o tu klasickou, kterou známe, ale o moderní elektronickou formu malířství. Hned vám vysvětlím, jak to celé je.

Jak probíhá fotografování fineart portrétu?

Nejprve všemu předchází dlouhé plánování. Důležitá je osobní schůzka (či online), při které mi řeknete vaši představu a já vám řeknu, co takový portrét obnáší a jak to celé uskutečnit. Můžete si například přát fotografii, kde budete pózovat jako barokní dáma u jednoduchého pozadí nebo naopak jako komtesa na zámku (domluvit se dá jakákoliv lokalita). Fotky se dají tvořit stejně tak u vás doma a nikdo to na výsledné fotografii nepozná. Ráda přijímám nové výzvy, takže čím složitější nápad, tím větší budu mít radost z práce.

Co si vzít na focení?

Vždy záleží, na jakém portrétu se dohodneme. Někdy jsem schopná vytvořit autentický portrét z obyčejných věcí, které máme doma. Ve složitějších případech obstarám kostým (ať už historický nebo dle představy). Stejně tak je možné využít služeb vizážistky či kadeřnice nebo mých šikovných rukou ;-).

Je ten obraz tedy malba nebo ne?

Ano i ne. Nejprve vznikne fotografie. Samotné focení může trvat i několik hodin. Záleží na složitosti. Je potřeba vyladit prostor, světla, kostým a také výraz. Když je fotka hotová, začíná její úprava. Ta může trvat i několik desítek hodin. Kromě klasické retuše nedokonalosti na pleti a rušivých elementů, úpravy barev, kontrastu apod. se poté věnuji malbě. Ta probíhá na pc a těžko se vysvětluje, jak to vlastně dělám. Je to jako byste přes fotografii znovu štětcem celý obraz přemalovali. Každá fotka prochází mou subjektivní malbou/úpravou, proto nelze stejnou úpravu nikdy opakovat.

Výsledný portrét natolik připomíná opravdovou malbu, že byly mé fotografie dokonce při výstavě na zámku v Blatné diváky zaměněny za původní malířská díla, součástí zámku.

Jaká je cena za originální obraz?

Vše záleží na vaší konkrétní představě o portrétu. Cena se odvíjí od složitosti projektu. Zahrnuje nejen čas strávený přípravou, plánováním a retuší, ale také kostým, eventuální pronájem lokality, kadeřnice či služby vizážistky. Nejlépe vypadá portrét tištěný na uměleckém papíře ze 100% bavlny v minimálním výstavním formátu 30x45cm. Při osobní schůzce vám ráda ukážu vytištěné ukázky portrétů.

V případě zájmu mne kontaktujte.

Share:
Copyright - Zuzana Fajmonová 2020